Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Reakce na článek deníku Sport

Asociace ligových klubů házené si dovoluje zareagovat na rozhovor s manažerem reprezentací Karlem Nocarem, který vyšel v elektronické verzi deníku Sport.

Asociace ligových klubů házené si dovoluje zareagovat na rozhovor s manažerem reprezentací Karlem Nocarem, který vyšel v elektronické verzi deníku Sport 18. ledna 2018 pod názvem Manažer Nocar: Proč skončím? Jsem otrávený z prostředí v české házené. Přestože se v článku nezmiňuje konkrétně ALKH, vyjádření Karla Nocara i některých ostatních dotázaných se dotýká klubů, které jako asociace zastupujeme.

V první řadě chceme pogratulovat českému národnímu týmu ke skvělým sportovním výsledkům, kterých na ME v Chorvatsku dosahují. Máme z toho upřímnou radost, toto jsou přesně ty momenty, které nás i přes ne úplně šťastné období, které v současnosti v házenkářských poměrech panuje, spojují. Za dobrou prací národního týmu na hřišti stojí neméně dobrá práce lidí okolo. Ať již jsou to kluby, pracovníci svazu nebo realizační tým národního celku. Výrazně se pak začíná projevovat také zvýšená finanční podpora ze strany státu na přípravu reprezentačních týmů v kolektivních olympijských sportech.

Ze strany klubů potažmo ALKH nikdy nezazněla kritika práce manažera reprezentací Karla Nocara, která byla v článku zmiňována a která je zcela zavádějící. Kritika od zástupců extraligových klubů resp. klubů ženské MOL ligy, směřovala výhradně směrem k prezidentovi ČSH panu Radkovi Bendlovi a členům Exekutivy ČSH, a to za nedostatečnou komunikaci při přípravě Česko-Slovenské Extraligy a následně Extraligy ČR, přípravě MOL Ligy a zejména pak za zcela neprůhledné financování červnové akce Handball Day. Konkrétně za navýšení rozpočtu této akce o více jak 4 mil. Kč bez předchozího schválení vrcholnými orgány ČSH. Mimochodem, i přes několik žádostí, jak ze strany ALKH, tak ze strany Rady ČSH nebo Odvolací a kontrolní komise ČSH, nebylo dodnes předloženo podrobné vyúčtování akce, které by vznesená podezření o neprůhledném financování této akce bezpečně vyvrátilo. Odpovědnost za realizaci akce členové Exekutivy přenesly výhradně na prezidenta svazu Radka Bendla a manažera reprezentací Karla Nocara.

Ukončení činnosti pana Karla Nocara nikdy nebylo ze strany ALKH ani samotných klubů zmíněno nebo dokonce požadováno. Karel Nocar, jako zaměstnanec ČSH, spadá pracovně-právně do výhradní kompetence orgánů ČSH. K vyvození odpovědnosti za financování projektu Handball Day a odstoupení z funkcí vyzvala prezidenta Radka Bendla a manažera reprezentací Karla Nocara sama Exekutiva ČSH, která odmítla nést přímou odpovědnost za výsledek hospodaření této akce, neboť byl údajně realizován zcela bez jejího vědomí. ALKH naopak opakovaně Exekutivu ČSH žádala, aby dala panu Nocarovi prostor k vyjádření. Ta však na naši žádost nereflektovala a panu Nocarovi prostor pro vysvětlení na společném jednání odmítla poskytnout.

V kontextu s četnými hlasy a kritikou, která dnes míří na stranu České televize, že jako veřejnoprávní médium nenabízí přenosy z probíhajícího šampionátu, můžeme již jen polemizovat, zda nepřiměřeně vysoké náklady vynaložené na červnovou akci nemohly být lépe investovány. Ať již na nadstandardní formát přenosů z ženského MS, kde naše reprezentantky dosáhly skvělého úspěchu, nebo třeba na nákup práv pro mužské ME nebo zápasy DHK Baník Most ve skupinové fázi evropského poháru. Zástupci svazu se však o možnosti nakoupit vysílací práva s Českou televizí ani nepokusili jednat. Velký úspěch, kterého jsme na šampionátu už nyní dosáhli, tak bohužel zůstane lidem mimo naši házenkářskou komunitu spíše utajen. Ostatně náš reprezentační tým mužů je jediný mezi účastníky šampionátu, jehož dres nenese loga svazových partnerů. Je až s podivem, že pracovníci svazu a jeho marketingové firmy nedokázali využít ani nedávného úspěchu ženského týmu na MS a nezajistili další finanční prostředky tolik potřebné pro rozvoj našeho krásného sportu.

ALKH tímto vyjadřuje plnou  podporu celému národnímu týmu, děkuje hráčům, trenérům, realizačnímu týmu a všem lidem okolo za výbornou reprezentaci naší země a drží palce do dalších bojů o postup do semifinále.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Martin - Souhlas

Souhlasím s komentářem Jabloň,
Problem ale i v malejch klubech kde jsou ve vedeni treneři a bejvalý hráči a poton to tak vypada, dale je problem ve svazu a jejich neschopnost tomuto sportu vydobit pravidelne misto v ČT atd... Jedna z cest je i cesta florbalu, kterej tradičnim halovym sportům dava těžce na pr...

Jan Schneider - Re: Souhlas

Čistě z pohledu extraligových klubů necítíme ze strany svazu vůbec žádnou marketingovou podporu extraligy, a to je rozhodně škoda. Protože i na ME se ukazuje, že hráči naší extraligy se můžou postavit proti soupeřům, kteří hrají v nejlepších ligách světa. A když nebude fungovat dobře nejvyšší národní soutěž, nebudou se hrát kvalitní evropská pohárová utkání, nebudou odchody hráčů do špičkových klubů. I proto vznikla naše asociace. Ta v současné době vede jednání s možným partnerem soutěže, který by, mimo jiné, zajistil násobně větší medializaci házené v TV. Blížíme se k dohodě, když to dobře dopadne, příští týden budeme informovat veřejnost. Díky za příspěvky v diskusi a držte nám (nám všem) palce!
Jan Schneider, předseda ALKH

Jabloň - Re: Souhlas

V těch klubech pracují z 90% amatéři ale dělají to s láskou a s přesvědčením, že ten sport za něco stojí. Tam problém nevidím, protože oni dělají vše proto aby jejich klub fungoval. Bohužel, pokud se do těchto lidí nezačnou pumpovat peníze, pak zmizí a tím i celý sport. V ČSH by však měli být profesionálové a ne amatéři (vysloužilí hráči) s praxí. Existuje hodně managerů, kteří by si rádi odpočinuli od obchodu a začali dělat něco smysluplného. Jen to chce mít tu odvahu změnit to. Florbal je jen masovka, která se dostala do škol. Je to poměrně jednoduchá hra a není tam tolik potřeba dbát na správný pohyb hráče při x situacích. Ale to už zacházíme hodně daleko, stejně to není olympijský sport :D ...

Jabloň - Vedení

Říkám to už deset let. Pokud budou ve vedení lidé spojení s házenou (vysloužilí házenkáři) a funkce budou dostávat za zásluhy (viz. Nocar), pak to s Českou házenou půjde z kopce. Ono se to už začíná projevovat. Za posledních patnáct let zaniklo hodně malých klubů, odkud se rekrutovali talentovaní hráči do větších klubů. Velké kluby se teď přes RHC snaží kanibalizovat to co zbylo. Do trenérů nejde ani koruna a účetnictví vám také nikdo nebude dělat zadarmo. Chce to vyházet vedení a dosadit lidi z biznisu, kteří mají jasný plán a cíl. Podpořit pidi kluby, aby vzniklo zase to zdravé podhoubí. Dostat házenou do škol a navázat se školami opravdu úzkou spolupráci - školní ligy to jistě nevytrhnou. Práce je hodně a musíme začít opravdu od nuly. Volil bych cestu basketbalu, nebo voleybalu. Už jen to, že se našemu sportu říká "házená", nemísto handball, je špatně.

Hana Růžičková - EURO2018

Dávám, za pravdu, že je veliká škoda, že přenos ME Chorvatsko 2018 nevysílá ČT, neboť ne všichni mají placený Sport1. Mrzí mě to hlavně kvůli mému 75 letému tatínkovi, kteý házenou miluje, byl zakladatelem u nás na vesnici před 25 lety a i kvůli mě a mému synovi, který se házené věnuje od svých 5 let a dnes má 14 let a nemůže se také dívat.:( Snad se to do budoucna povede a hlavně kluci si zaslouží být více viděni, neboť jsou úžasní. Díky hráčům, trenérům a celému týmu kolem nich i vám ve svazu.

Házená v TV


Online přenosy


Partneři